Kup teraz - zapłać za 30 dni  30 dni na zwrot  Darmowa dostawa od 250 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Fasony, kroje i rodzaje spodni męskich. Kompletny poradnik.

2023-09-13
Fasony, kroje i rodzaje spodni męskich. Kompletny poradnik.

Czy znasz najmodniejsze rodzaje i kroje spodni męskich? Jeśli masz w swojej szafie jedynie klasyczne jeansy, to stanowczo za mało, aby w każdej sytuacji świetnie się prezentować. Powinieneś mieć co najmniej kilka krojów i typów spodni, by dobrać je do okazji oraz Twojej sylwetki. Zobacz, jak dopasować spodnie, by zawsze genialnie wyglądać. Oto kompletny poradnik!

Podział męskich spodni

Rodzaj materiału, fason, styl − wszystkie te cechy odgrywają niezwykle istotną rolę w doborze właściwych spodni. Przyjmuje się, że rodzaje spodni męskich to nie to samo, co ich fasony. Na czym więc polega różnica? Na tym, że rodzaje spodni najczęściej są określane pod kątem ich użyteczności − czyli na jaką okazję możesz je założyć lub w jakim stylu są. Z kolei fasony, używane zamiennie ze słowem kroje, są kategoryzowane szerokością nogawki i sposobem jej cięcia. Zatem spodnie danego rodzaju (typu) mogą mieć różne fasony (kroje) i na odwrót.

Rodzaje spodni męskich

Istnieje wiele rodzajów spodni męskich, a świat mody pokazuje, że ich liczba będzie się powiększać. W sklepach z odzieżą z pewnością spotkasz popularne typy spodni męskich, np.:

  •  Spodnie garniturowe − eleganckie spodnie, które możesz nosić na formalne i biznesowe wyjścia. Najczęściej założysz je w zestawie z marynarką. Mają bardzo charakterystyczny, zakładany pasek. Mogą mieć też zaprasowany kant. Wykonane są z wełny (czystej lub z domieszką), wiskozy oraz włókien syntetycznych.

  • Spodnie z kantem − spodnie, które założysz na formalną okazję. Mają kant zaprasowany na środku nogawki. Przy pasie często zauważysz dodatkowe zakładki. Nadają się do zestawu z marynarką, ale nie tylko. Najczęściej wykonane są z wełny, flaneli, wiskozy lub włókien syntetycznych.

  • Spodnie wizytowe − bardzo podobne do spodni garniturowych i spodni z kantem, ale nie mają kontrafałdy na nogawce. Mogą być wykonane z wełny, poliestru, wiskozy lub innych tkanin.

  • Spodnie chino − jeden z popularnych rodzajów spodni męskich. Ich wyróżnikiem jest wysokiej jakości materiał − bawełna czysta lub z domieszkami. Ich nazwa wzięła się od hiszpańskiego zwrotu pantalones chinos, czyli spodnie z Chin. Klasyczne chinosy mają z przodu kryte kieszenie, wszywane pod kątem 45 stopni, nie mają jednak kieszeni na pośladkach (jak jeansy), a jedną ukrytą. Można spotkać wiele krojów oraz kolorów chinosów.

  •  Jeansy  – chyba najlepiej znany na świecie typ spodni. Zostały opatentowane w 1873 roku przez Jacoba W. Davisa oraz Leviego Straussa, którzy stworzyli je z myślą o górnikach i farmerach. Były szyte z tkaniny bawełnianej wykonanej w splocie skośnym. Wzmacniano je miedzianymi nitami. Do dziś najczęściej są koloru niebieskiego, który uzyskuje się z indygo. Jeansy mają zwykle cztery kieszenie (dwie z przodu i dwie z tyłu spodni) oraz małą piątą kieszonkę umieszczoną ponad prawą przednią kieszenią.

  • Spodnie casualowe − bardzo ogólna kategoria, która zawiera wszystkie rodzaje spodni nieujęte powyżej. Projektanci cały czas proponują coś nowego, a moda przekracza kolejne wyobrażenia. Warto wspomnieć w tej kategorii np. o popularnych w lecie spodniach lnianych, które najczęściej mają prostą i szeroką nogawkę, więc nie nadają się na formalne okazje.

Fasony spodni męskich

Jakie są najczęściej występujące fasony spodni męskich? Większość krojów odnosi się do standardowo stosowanego podziału jeansów. W sklepach kupisz zatem spodnie:

  • Regular fit − których nogawki są zupełnie proste, a nawet nieco obszerne. Nie zwężają się w kolanach.

  • Slim fit − bardziej dopasowane na pośladkach, udach i łydkach niż regular fit, jednak nie opinają sylwetki, pozostawiając nieco przestrzeni.

  • Tapered/Narrow − opcja pośrednia pomiędzy spodniami regular fit i slim fit. Są nieco szersze w udach, a zaczynają się zwężać dopiero od kolana w dół.

  •  Skinny fit − typowe męskie rurki, które są dopasowane w udach i ściśle dopasowane na łydkach.

  • Bell cut – klasyczne dzwony, czyli spodnie, które zaczynają się lekko rozszerzać od kolan w dół. Zaczęły być popularne w latach 70. ubiegłego wieku, gdy nosili hipisi.

  • Boot cut /Flare cut − to rodzaj dzwonów, które są dopasowane w biodrach oraz na udach, a od kolan w dół nieco się rozszerzają, tworząc subtelniejszy efekt niż klasyczne dzwony.

  • Baggy − spodnie o obniżonym kroku i wyjątkowo szerokich nogawkach. Mogą mieć ściągacz przy kostce. Najczęściej występują jako spodnie dresowe.

  • Joggery − krój, który wywodzi się ze spodni sportowych, wykonany z elastycznego jerseyu, bez rozporka. Mają lekko obniżony krok, są dość szerokie biodrach, ale zwężają się od połowy uda w dół. Zwykle są dopasowane na łydce. Klasyczne joggery mają gumkę w pasie i skośnie wszyte kieszenie. Krój ten wchodzi stopniowo do mody casualowej i szyje się go również ze sztywniejszych, bardziej formalnych tkanin.

Jak widać, popularnych krojów spodni, które można znaleźć w męskiej szafie, jest całkiem sporo. Warto w tym miejscu dodać, że spodnie mogą mieć różną wysokość stanu. Stan w spodniach to odcinek, który znajduje się między krokiem a paskiem. Z wysokim stanem (high waisthigh rise) masz do czynienia, gdy pas sięga wysoko nad pępek, często kończąc się na wysokości wcięcia w talii. Spodnie z niskim stanem to takie, których pas kończy się nisko, ukazując nie tylko pępek, ale czasem również okolice biodrowe. Inne nazwy spodni męskich o tej wysokości stanu to biodrówki, low waist lub low rise. Spodnie ze średnim stanem (regular waistregular rise) to klasyczny model, który sięga najczęściej do wysokości pępka. W pasie nie są ani za wysokie, ani za niskie. Wiesz już, jakie są fasony i rodzaje jeansow meskich oraz czym jest wysokość stanu spodni. Jednak jak dopasować spodnie do sylwetki? Aby wyglądać dobrze, trzeba poznać typ swojej sylwetki. Czytaj dalej i przekonaj się, co to oznacza!

Typy sylwetek męskich

Każdy mężczyzna jest inny. Istnieją jednak pewne wspólne cechy i proporcje ciała, które pozwalają sklasyfikować męskie sylwetki. Prawidłowe rozpoznanie własnego typu sylwetki sprawi, że zakupy odzieżowe staną się mniej czasochłonne. Czasem wystarczy zmiana szerokości nogawki czy fasonu spodni, by uzyskać o wiele lepszy wizualny efekt. Znając swój typ sylwetki, unikniesz kupowania przypadkowych ubrań i zawsze będziesz prezentował się dobrze. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje sylwetek męskich: gruszkę, jabłko, ołówek i trójkąt. To, że niektóre typy sylwetek są bardziej wymagające przy doborze ubrań, nie oznacza, że trudniej osiągnąć doskonały efekt. Bez względu na to, jakie proporcje ma Twoje ciało, wśród wielu fasonów i krojów ubrań, możesz znaleźć coś dla siebie. Nazwy sylwetek wiele mówią o tym, jakich cech można się spodziewać w każdej z grup:

  • Gruszka – sylwetka w kształcie litery A

Charakterystyczne dla gruszki są szerokie biodra i brzuch. Poza tym ciało jest dość proporcjonalne, a nogi – długie. Taki typ sylwetki łatwo skorygować, dobierając odpowiednią garderobę. Należy skupić się na tym, by uzyskać odpowiednie proporcje barków i bioder. Jeśli zależy Ci na jak najlepszym efekcie, powinieneś optycznie zwęzić okolice pasa, natomiast poszerzyć górę. Spodnie powinny mieć proste lub lekko poszerzane nogawki. Sprawdzą się klasyczne spodnie regular fit, tapered i joggery. Świetny efekt uzyskasz już teraz, gdy kupisz grafitowe jeansy WRANGLER STRAIGHT AUTHENTIC GREY.

https://panjeans.pl/product-pol-6225-WRANGLER-STRAIGHT-AUTHENTIC-GREY-W10TOB115.html

  • Jabłko – sylwetka w kształcie litery O

Ten typ sylwetki niepotrzebnie maskuje niedoskonałości sylwetki wyłącznie za pomocą ubrań oversize. To błąd, bo bez względu na rozmiar ubrań, jaki nosisz, możesz wyglądać dobrze w różnej garderobie. Wystarczy wybierać fasony, które optycznie wysmuklą sylwetkę, np. T-shirt z dekoltem w serek sprawi, że tors optycznie się wydłuży. Twoja marynarka powinna być nieco dłuższa i dobrze dopasowana rozmiarem do Twojego ciała. Jeśli chcesz optycznie wyszczuplić brzuch, załóż ciemną koszulę, a na to kilka odcieni jaśniejszą marynarkę lub kardigan. Kolorystyka jeansów powinna być stonowana, a ewentualne printy – bardzo dyskretne. Do jabłek świetnie pasują kroje spodni męskich slim, jogger, tapered oraz regular fit.

  •  Ołówek – sylwetka w kształcie litery I

Sylwetkę typu ołówek ma wysoki i szczupły mężczyzna. Choć całe ciało jest proporcjonalne, ołówki często narzekają na wąskie i szczupłe ramiona. Ich stylizacje powinny być więc warstwowe i lekko oversizowe. Ołówki mogą śmiało nosić ubrania we wzory i printy. Jeśli jesteś ołówkiem, unikaj nadmiernego wydłużania sylwetki i jej dodatkowego wyszczuplania. Wybieraj spodnie dopasowane do sylwetki − spodnie o męskim kroju slim fit i skinny fit są stworzone dla Ciebie! Spójrz, jak doskonale będziesz wyglądał w jeansach LEE MALONE SKINNY, które kupisz już teraz w sklepie PanJeans.

https://panjeans.pl/product-pol-3418-LEE-MALONE-SKINNY-L736LSGA.html

  • Trójkąt – sylwetka w kształcie litery Y

Cechy typowego trójkąta to mocne i szerokie ramiona, długie, szczupłe nogi oraz płaski brzuch. Jest to najbardziej atletyczny typ męskiej sylwetki. Trójkąt powinien optycznie wzmocnić nogi, by złagodzić szerokie ramiona i nadać sylwetce idealne proporcje. Najodpowiedniejszy dla Ciebie będzie krój spodni regular fit z prostymi, szerokimi nogawkami. Unikaj zbyt wąskich spodni, nawet jeśli uważasz, że masz proste nogi. Jeśli lubisz węższe spodnie, wybierz lepiej  spodnie z rozszerzanymi ku dołowi nogawkami, np. bell cut lub boot cut. W casualowych stylizacjach śmiało wykorzystuj różne rodzaje spodni męskich, np. bojówki z dużymi kieszeniami. Jeśli lubisz świat mody, możesz wybrać męskie spodnie do kostekJak się nazywają? To zależy oczywiście od rodzaju spodni, który wybierzesz, np. chinosy lub jeansy.

Jakie spodnie męskie będą najlepsze?

Znasz już najpopularniejsze typy spodni męskich. Czas dobrać je teraz do Twojej sylwetki, ale także i Twojego stylu oraz konkretnej sytuacji. Żeby wybrać odpowiednią parę spodni, zastanów się, na jaką okazję chcesz je założyć. Jeżeli musisz włożyć strój formalny, wybierz spodnie garniturowe, z kantem lub wizytowe. Jeśli look nie ma być aż tak uroczysty, wybierz jeansy o kroju regular lub chinosy. Uwzględnij również, jaki jest Twój indywidualny styl. Jeżeli często ubierasz się na sportowo, joggery i spodnie męskie rodzaju baggy są stworzone dla Ciebie. Jeżeli określasz swój sposób ubierania się jako preppy lub old money style, w Twojej szafie powinny znajdować się przede wszystkim chinosy, które świetnie pasują do koszul, kardiganów czy koszulek polo. Gdy chcesz pokazać pazur, wybierz rodzaje jeansów męskich z przetarciami lub strzępieniami. Gdy już wiesz, jakie spodnie męskie są najmodniejsze, zajrzyj na panjeans.pl. Upolujesz świetne, nowe spodnie dopasowane do Twojej sylwetki, w których będziesz czuł się w pełni komfortowo!

pixel